Navštivte také  >

Co o nás napsali zákazníci na Heureka.cz


amivasan

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

"Pokud nechcete čekat týden na dodání zboží, vyberte si jiný než nabízený způsob - speciální způsob dopravy autobaterie)."

Side – E-shop pemacz.cz

+420 558 431 528

Po - Pá 8:00 - 17:00

Strip – Akumulátory pro stavební techniku

Magické oko autobaterie

Magické oko - kontrola stavu autobaterie

Magické oko autobaterie

Na mnoha autobateriích se můžete setkat s takzvaným „Magickým okem“, které slouží k rychlé a snadné kontrole kondice autobaterie. Jedná se o kulatý průzor zamontovaný do konstrukce baterie. Při pohledu na něj můžeme vidět různé barvy indikující aktuální kondici (nabití) autobaterie.

Pro kontrolu stavu Magickým okem je potřeba mít dobré světelné podmínky a vidět přímo kolmo do průzoru. Pokud v něm vidíme zelenou barvu, baterie je v dobré kondici a je nabitá. Pokud vidíme barvu černou (v některých případech červenou), je potřeba baterii okamžitě dobít. Pokud vidíme barvu bílou, baterie je zcela vybité, nebo je na konci své životnosti.

Jak funguje Magické oko

Magické oko funguje na principu jednoduchého hustoměru elektrolytu. Zelená kulička vespod oka je ponořena v elektrolytu a je nadnášena podle toho, jak je baterie nabitá (s klesající kapacitou klesá hustota elektrolytu). Od kuličky ke krytu baterie potom vece čirý plastový kužel, který vede a láme světlo.

Pokud je baterie nabitá, kulička se pohybuje nahoře těsně u plastového kuželu a jeví se nám tak, že vidíme barvu zelenou. Pokud je baterie vybitá(klesá hustota elektrolytu), pohybuje se kulička níže, světlo se neodráží zpět, ale je pohlcováno elektrolytem a nám se jeví, že je barva černá. Nyní je nutné baterii ihned nabít. Pokud je baterie zcela vybitá, nebo na konci své životnosti, je zcela ve spodní poloze a barva se jeví jako bílá.

Někdy bývá v oku více barevných kuliček (např. červená), a stavy tak může indikovat jinak. Kontrolujte s novou baterií s magickým okem také manuál.

Magické oko